Kevätkokous päätti ylimääräisen 35 euron jäsenmaksun keräämisestä jäsenistöltä huhtikuussa

30.3.2022

Jäsentiedote 30.3.2022

Seuran kevätkokous on päättänyt 29.3.2022 periä jäseniltään 35 € suuruisen lisäjäsenmaksun. Tähän päätökseen päädyttiin tilanteessa, jossa seuran edellisen tilikauden tulos oli lähes 40 000 euroa tappiollinen.

Seuran edellisen kauden tulokseen vaikuttivat negatiivisesti mm. pelaajamäärän hidas palautuminen pandemiaa edeltävälle tasolle, osa toiminnoista oli käynnissä vain osan aikaa vuodesta ja osa peruttiin kokonaan sekä yhteistyökumppaneiden kanssa toteutettavat tapahtumat (tyky-päivät) siirrettiin pandemian vuoksi tälle vuodelle. Kuluvan tilikauden taloutta rasittavat mm. peruuntuneet leirit ja taloudellisesta tilanteesta johtuvat rästimaksujen korko- ja perintäkulut seuran taloushallinnassa.

Lisäjäsenmaksulla saadaan taloudellinen tilanne stabiloitua loppukaudeksi ja vältytään korko- ja perintäkuluilta jatkossa sekä vastaamme edellisvuoden tappioon.


Lisätietoa tarvittaessa antavat


Markus Broman                                       Janne Ekman

Puheenjohtaja                                          Toiminnanjohtaja

0503354215                                             0405572707